Bolesť chrbta z úzkosti. Ako správne dýchať, aby sa vám uľavilo?

Depresia je najrozšírenejším duševným ochorením na svete. Okrem typických prejavov, ako je pokles nálady či strata radosti zo života, ovplyvňuje depresia negatívne aj naše dýchanie, čo môže následne viesť k bolestiam chrbta alebo aj nespavosti.

Zlým dýchaním až k bolestiam

Ľudia trpiaci úzkosťou často praktizujú plytké, rýchle a povrchnejšie dýchanie, čo sa nazýva hyperventilácia.

Plytkým dýchaním len do hornej polovice hrudníka si veľmi škodíme aj fyzicky. Nevedomky si pritom pomáhame ramenami. To preťažuje svaly krku a brušná dutina nemôže relaxovať. Okrem toho, že to môže spôsobiť útlak vnútorných orgánov, bývajú výsledkom takéhoto spôsobu dýchania bolesti chrbtice.

www.istockphoto.com

„Bolesť chrbtice, ale všeobecne akákoľvek bolesť negatívne vplýva na spánok, náladu aj pracovný výkon, čo výrazne znižuje celkovú kvalitu života,“ potvrdil neurológ doc. MUDr. Michal Minár, PhD.

V akútnom štádiu, keď dominuje silnejšia bolesť, je podľa neho nevyhnutný prísny pokojový režim, vhodne doplnený liekmi proti bolesti či svalovým kŕčom.Ešte vhodnejší ako tabletka je lokálny krém, napríklad s obsahom látky aceklofenak, ktorý nezaťaží tráviaci trakt ani pečeň a zároveň uľaví od bolesti. Po odznení akútneho štádia treba začať s cielenou rehabilitáciou na spevnenie chrbtice,“ odporúča neurológ.

Naučte sa správne dýchať

Ako vyzerá správne dýchanie? Je to dýchanie až do bránice, pričom vzduch by mal prúdiť z nosa či úst cez hrudník až dole do brucha. Existuje niekoľko dýchacích terapeutických techník, ktoré sa používajú na zlepšenie kvality dýchania a podporu duševného a fyzického zdravia. Napríklad hlboké dýchanie, pomalé dýchanie, diafragmatické dýchanie a meditácia sú techniky, ktoré môžu pomôcť uvoľniť napätie, znížiť úzkosť a zlepšiť náladu.

Hlboké dýchanie do bránice
Táto technika sa zameriava na dýchanie s plným využitím pľúc a bránice. Spočíva v pomalom a hlbokom nádychu cez nos, pri ktorom sa bránica spustí dolu, a v pomalom výdychu cez ústa. Hlboké dýchanie pomáha uvoľniť napätie, zvýšiť prívod kyslíka do tela a upokojiť nervový systém. 

Diafragmatické dýchanie do brucha

Spočíva v pomalom nádychu cez nos, pri ktorom sa bránica posúva nadol a brucho sa rozširuje, a v pomalom výdychu cez ústa, pri ktorom sa bránica zdvíha a brucho sa sťahuje.

Sústredené dýchanie

Toto cvičenie kladie dôraz na vedomú pozornosť na proces dýchania. Spočíva v sústredení sa na vstup a výstup vzduchu, na pohyb bránice a na pocit dychu, ako prechádza cez nos alebo ústa. Sústredené dýchanie pomáha upokojiť myseľ a zlepšiť koncentráciu. Je vhodné aj pred spaním, pomáha pri problémoch so zaspávaním.

4-7-8 dýchanie

Technika je založená na vzorci dýchania. Spočíva v pomalom nádychu cez nos v trvaní 4 sekúnd, zadržaní dychu na 7 sekúnd a pomalom výdychu cez ústa 8 sekúnd. Tento rytmus dýchania sa opakuje niekoľkokrát. 4-7-8 dýchanie sa často používa na zmiernenie stresu, úzkosti a podporu relaxácie.

Krémom proti bolesti

Krém Aflamil obsahujúci látku aceklofenak má analgetické aj protizápalové účinky. Pomôže aj s bolesťou chrbta. Ak bolesť neustupuje, vyhľadajte pomoc odborníka.

Podobné články

24. novembra 2023
Bolesti v chrbtici? Môže to byť reuma

Reuma je chronické ochorenie kĺbov alebo inej časti pohybového ústrojenstva. Reuma chrbtice postihuje mladých ľudí prevažne vo veku 18 – 35 rokov, viac mužov ako ženy. Odborne sa jej hovorí Bechterevova choroba alebo ankylozujúca spondylitída. Príznaky a príčiny reumy chrbtice Typickými príznakmi reumy chrbtice sú silné bolesti akoby hlboko vnútri chrbtice, bolesti kĺbov, ranná stuhnutosť […]

19. septembra 2023
Vyskočená platnička: Nepríjemná komplikácia v každom veku

Chrbtica a kĺby patria medzi najviac namáhané časti pohybového aparátu. Hoci vyskočená platnička trápi čoraz viac mladých ľudí, stále zostáva veľkým a najmä bolestivým problémom súvisiacim s vyšším vekom. Čo je vyskočená platnička? Priestor medzi stavcami (kosťami) je vyplnený platničkou. Jej úlohou je tlmiť nárazy a zabezpečiť, aby sa kosti o seba neodierali. Platnička je vo vnútri (v jadre) mäkká, […]