Bolesti v chrbtici? Môže to byť reuma

Reuma je chronické ochorenie kĺbov alebo inej časti pohybového ústrojenstva. Reuma chrbtice postihuje mladých ľudí prevažne vo veku 18 – 35 rokov, viac mužov ako ženy. Odborne sa jej hovorí Bechterevova choroba alebo ankylozujúca spondylitída.

Príznaky a príčiny reumy chrbtice

Typickými príznakmi reumy chrbtice sú silné bolesti akoby hlboko vnútri chrbtice, bolesti kĺbov, ranná stuhnutosť chrbtice a opuchy kĺbov. Medzi ďalšie príznaky, ktoré sa však nemusia vyskytovať súčasne, patrí pocit bolesti na hrudníku (najmä pri hlbokých nádychoch), bolesti kĺbov a šliach okolo piat, opuchy kĺbov a prstov na rukách, ale aj hnačka.

Príčiny ochorenia nie sú dostatočne známe. Všeobecne však platí, že ak sa ochorenie nepodchytí včas a pacient nie je nastavený na vhodnú terapiu, postupne dôjde k úplnému znehybneniu stavcov.

„Pôvod zápalových reumatických ochorení nie je jednoznačne doriešený. Pre mnohé ochorenia je charakteristická genetická dispozícia. Štartéry reumatických ochorení sú často mikrobiálne agensy, vyvolávajúce imunobiologickú odpoveď – zápal výstelky kĺbu. Pre chronické recidivujúce procesy je charakteristické striedanie remisie a opätovného vzplanutia zápalu kĺbu,“ vysvetlil ortopéd J. Vojtaššák.

www.istockphoto.com

Tlmenie bolesti a pohyb

Liečba spočíva v tlmení a redukcii imunologicky podmieneného zápalového procesu.

„Zápalové procesy sú v začiatočnom štádiu tlmené nesteroidnými antireumatikami, napríklad s aktívnou látkou aceklofenak, ktorý obsahuje krém Aflamil. V neskorom štádiu sa liečba zameriava na poruchy funkcie kĺbov, prinavrátenie výkonnosti pacienta a bazálnu liečbu reumy,“ spresňuje ortopéd.

Pripomína, že okrem lokálne aj perorálne aplikovaných liečiv je dôležitá nefarmakologická liečba formou fyzioterapie. Pokiaľ pacient dostatočne alebo vhodne necvičí, deštrukčné zápalové procesy úplne znehybnia prvé dva krčné stavce.

Krém Aflamil obsahujúci látku aceklofenak má analgetické aj protizápalové účinky. Pomôže aj s bolesťou chrbta. Ak bolesť neustupuje, vyhľadajte pomoc odborníka.

 

Reumatici najviac trpia počas chladných jesenných a zimných mesiacov. Platí, že na reumu je dobré teplo. Preto sa treba vyhýbať chladnému a vlhkému prostrediu, investovať do kvalitného oblečenia a vyhľadávať teplejšie prostredie.

Podobné články

21. decembra 2023
Otužovanie a jeho vplyv na zdravie kostí a svalov

Hoci väčšina z nás má radšej teplo než zimu a chlad, využívať cielené pôsobenie chladu je veľmi prospešné. Otužovanie zďaleka nepodporuje iba imunitný systém. Má mnoho ďalších benefitov a to dokonca aj na zdravie svalov a kostí. Chlad a jeho benefity Jednou z metód prvej pomoci pri bolesti alebo poranení svalu je studený obklad. Dôvod je jednoduchý - chladom tlmíme […]

25. októbra 2023
Bolesť chrbta z úzkosti. Ako správne dýchať, aby sa vám uľavilo?

Depresia je najrozšírenejším duševným ochorením na svete. Okrem typických prejavov, ako je pokles nálady či strata radosti zo života, ovplyvňuje depresia negatívne aj naše dýchanie, čo môže následne viesť k bolestiam chrbta alebo aj nespavosti. Zlým dýchaním až k bolestiam Ľudia trpiaci úzkosťou často praktizujú plytké, rýchle a povrchnejšie dýchanie, čo sa nazýva hyperventilácia. Plytkým […]