Chôdza naboso patrí k letu. Ako si pri nej neuškodiť?

Aj vám pri pohľade na čerstvo pokosený trávnik napadne, aké úžasné by bolo vyzuť sa a prejsť sa po ňom naboso? Chôdza naboso má mnoho benefitov. Ale nie vždy.

Chôdza naboso iba bez bolesti

„Chôdza naboso je prospešná pre zdravé chodidlo všeobecne, aj keď názory sa v odbornej verejnosti líšia. Pri chôdzi naboso stimulujeme drobné svaly chodidla, úpony, väzy, drobné kĺby chodidla, čo má pozitívny efekt pri formácii klenby - napríklad pri plochonoží u detí,“ hovorí ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák.

„Ak chôdza naboso spôsobuje bolesť, určite ju neodporúčam.“

www.istockphoto.com

Dôležitý je povrch

Odkedy aj na Slovensko dorazila módna vlna barefood, teda bosých nôh, na ulici môžeme stretnúť reálne bosky chodiacich ľudí, ktorí si to „štrádujú“ krok za krokom bez ohľadu na terén.

Zo zdravotného hľadiska sú pre chôdzu naboso najvhodnejšie drobné kamienky, piesok a mäkká tráva. Neodporúčam chôdzu na tvrdých povrchoch, ako sú betón, asfalt, podlaha, ani chôdzu po ostrých povrchoch alebo šikmom nerovnom teréne. Chôdza naboso nie je určená na dlhú chôdzu,“ má v tom jasno lekár.

www.istockphoto.com

Pozor na zranenia

Dôsledkom chôdze naboso môžu byť aj zranenia a úrazy. Od drobných poranení kože, podvrtnutia až po zlomeniny členkov a drobných kĺbov chodidla.

„Pri drobných úrazoch a preťaženiach všetci začíname svojpomocnou domácou liečbou. Sem patrí pokojový režim, vyloženie končatiny na vyvýšenú podložku, chladivé obklady. Aplikovať môžeme aj nesteroidné antiflogistiká, teda krémy, ktoré tlmia bolesť a súčasne aj zápal. Typickým príkladom je krém Aflamil s účinnou látkou aceklofenak,“ hovorí ortopéd. „Pokiaľ vidíme, že domáca samoliečba nezmierňuje ťažkosti alebo sa stav zhoršuje, odporúčam návštevu odbornej ambulancie,“ radí MUDr. Vojtaššák.

Kedy a kde sa chôdzi naboso vyhnúť?

  • na tvrdých povrchoch (podlaha, betón, dlažba) a na horúcom piesku
  • ak pri chôdzi bolia chodidlá, prsty alebo kolená (spôsobené to môže byť deformitou kostí, kĺbov alebo prstov na nohách). Vtedy je lepšou terapiou vhodná ortopedická vložka do topánok
  • na verejných priestranstvách kúpalísk, bazénov či posilňovní pre zvýšené riziko mykózy

Podobné články

21. decembra 2023
Otužovanie a jeho vplyv na zdravie kostí a svalov

Hoci väčšina z nás má radšej teplo než zimu a chlad, využívať cielené pôsobenie chladu je veľmi prospešné. Otužovanie zďaleka nepodporuje iba imunitný systém. Má mnoho ďalších benefitov a to dokonca aj na zdravie svalov a kostí. Chlad a jeho benefity Jednou z metód prvej pomoci pri bolesti alebo poranení svalu je studený obklad. Dôvod je jednoduchý - chladom tlmíme […]

24. novembra 2023
Bolesti v chrbtici? Môže to byť reuma

Reuma je chronické ochorenie kĺbov alebo inej časti pohybového ústrojenstva. Reuma chrbtice postihuje mladých ľudí prevažne vo veku 18 – 35 rokov, viac mužov ako ženy. Odborne sa jej hovorí Bechterevova choroba alebo ankylozujúca spondylitída. Príznaky a príčiny reumy chrbtice Typickými príznakmi reumy chrbtice sú silné bolesti akoby hlboko vnútri chrbtice, bolesti kĺbov, ranná stuhnutosť […]