Chôdza naboso patrí k letu. Ako si pri nej neuškodiť?

Aj vám pri pohľade na čerstvo pokosený trávnik napadne, aké úžasné by bolo vyzuť sa a prejsť sa po ňom naboso? Chôdza naboso má mnoho benefitov. Ale nie vždy.

Chôdza naboso iba bez bolesti

„Chôdza naboso je prospešná pre zdravé chodidlo všeobecne, aj keď názory sa v odbornej verejnosti líšia. Pri chôdzi naboso stimulujeme drobné svaly chodidla, úpony, väzy, drobné kĺby chodidla, čo má pozitívny efekt pri formácii klenby - napríklad pri plochonoží u detí,“ hovorí ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák.

„Ak chôdza naboso spôsobuje bolesť, určite ju neodporúčam.“

www.istockphoto.com

Dôležitý je povrch

Odkedy aj na Slovensko dorazila módna vlna barefood, teda bosých nôh, na ulici môžeme stretnúť reálne bosky chodiacich ľudí, ktorí si to „štrádujú“ krok za krokom bez ohľadu na terén.

Zo zdravotného hľadiska sú pre chôdzu naboso najvhodnejšie drobné kamienky, piesok a mäkká tráva. Neodporúčam chôdzu na tvrdých povrchoch, ako sú betón, asfalt, podlaha, ani chôdzu po ostrých povrchoch alebo šikmom nerovnom teréne. Chôdza naboso nie je určená na dlhú chôdzu,“ má v tom jasno lekár.

www.istockphoto.com

Pozor na zranenia

Dôsledkom chôdze naboso môžu byť aj zranenia a úrazy. Od drobných poranení kože, podvrtnutia až po zlomeniny členkov a drobných kĺbov chodidla.

„Pri drobných úrazoch a preťaženiach všetci začíname svojpomocnou domácou liečbou. Sem patrí pokojový režim, vyloženie končatiny na vyvýšenú podložku, chladivé obklady. Aplikovať môžeme aj nesteroidné antiflogistiká, teda krémy, ktoré tlmia bolesť a súčasne aj zápal. Typickým príkladom je krém Aflamil s účinnou látkou aceklofenak,“ hovorí ortopéd. „Pokiaľ vidíme, že domáca samoliečba nezmierňuje ťažkosti alebo sa stav zhoršuje, odporúčam návštevu odbornej ambulancie,“ radí MUDr. Vojtaššák.

Kedy a kde sa chôdzi naboso vyhnúť?

  • na tvrdých povrchoch (podlaha, betón, dlažba) a na horúcom piesku
  • ak pri chôdzi bolia chodidlá, prsty alebo kolená (spôsobené to môže byť deformitou kostí, kĺbov alebo prstov na nohách). Vtedy je lepšou terapiou vhodná ortopedická vložka do topánok
  • na verejných priestranstvách kúpalísk, bazénov či posilňovní pre zvýšené riziko mykózy

Podobné články

19. septembra 2023
Vyskočená platnička: Nepríjemná komplikácia v každom veku

Chrbtica a kĺby patria medzi najviac namáhané časti pohybového aparátu. Hoci vyskočená platnička trápi čoraz viac mladých ľudí, stále zostáva veľkým a najmä bolestivým problémom súvisiacim s vyšším vekom. Čo je vyskočená platnička? Priestor medzi stavcami (kosťami) je vyplnený platničkou. Jej úlohou je tlmiť nárazy a zabezpečiť, aby sa kosti o seba neodierali. Platnička je vo vnútri (v jadre) mäkká, […]

19. júla 2023
Dehydratácia v lete je nebezpečná aj pre svaly, kĺby a kosti

Význam dostatočného pitného režimu pre organizmus nemusíme zdôrazňovať. Čo však treba spomenúť, je fakt, že okrem malátnosti či bolesti hlavy sa nedostatok tekutín odráža aj na stave a funkčnosti svalov a kĺbov. Kosti sa môžu v dôsledku dehydratácie (nielen v lete) demineralizovať. Čo sa deje so svalmi, ktoré majú menej vody, ako potrebujú? Voda tvorí dve tretiny ľudského organizmu […]