Karpálny tunel trápi až 15% Slovákov. Ste v ohrození aj vy?

Karpálny tunel je dlhá uzučká dutina. Sú v nej ukryté šľachy a nervy, vďaka ktorým ovládame palec, ukazovák, prostredník a prstenník. Aj najmenší útlak v tomto priestore môže spôsobiť veľké bolesti až zápal. Môže to byť aj váš prípad?

Predstavte si uzučký tunel, ktorý vedie od ramena cez predlaktie, zápästie až do vnútornej strany dlane. V ňom sú dômyselne pospájané nervy (vrátane mediálneho) a väzivá tak, aby ste dokázali kontrolovať pohyby a mali cit v prstoch s výnimkou malíčka. Tunelu sa hovorí karpálny.

Tento priestor nie je širší ako uško ihly, preto aj najmenší opuch znamená „prekážku“ pri prenášaní vzruchov a fungovaní prstov rúk.

Výstražné signály

Problémy s karpálnym tunelom sa zvyčajne prihlasujú o slovo nečakane a najmä nenápadne. Môže sa to začať ako obyčajné tŕpnutie alebo brnenie ruky.

Potom príde prvá bolesť. Zvyčajne v noci. Spolu s novým dňom však prichádza aj úľava. Žiaľ, len dočasná, pretože noci plné bolesti, ktorá človeka ruší zo sna, sa môžu opakovať.

Ak nastanú nasledujúce situácie, máte istotu, že problém je v karpálnom tuneli:

  • problémy s uchopovaním vecí a hybnosťou prstov
  • vypadávanie predmetov z rúk
  • nešpecifická bolesť, ktorá ide akoby vnútrom celej ruky až k ramenu

Syndróm karpálneho tunela. Ako sa to stalo?

Syndróm karpálneho tunela vzniká v dôsledku zúženia tunela, na ktorý buď tlačia okolité opuchnuté tkanivá, alebo je príčinou zhrubnutie šliach. Tak či onak, vzniká tlak na mediálny nerv, čo sa prejavuje ako bolesť a tiež zhoršená hybnosť prstov.

Podľa údajov zdravotných poisťovní trpí týmto problémom asi 15 % Slovákov. Príčiny vzniku syndrómu karpálneho tunela môžu byť rôzne:

  • genetická predispozícia
  • preťaženie svalov v dôsledku fyzickej námahy (manuálna práca s nástrojom, ovládanie počítačovej myšky, ovládanie smartfónu)
  • tehotenstvo a hormonálne zmeny s ním spojené
  • vek (čím vyšší, tým vyššie riziko syndrómu karpálneho tunela)
  • iné civilizačné ochorenia (porucha štítnej žľazy, cukrovka, reumatoidná artritída)

Prvá pomoc

„Základom liečby je prerušenie fyzickej aktivity a pokojový režim, teda znehybnenie bolestivej lokality. Vhodná je aj aplikácia protizápalovej liečby. Tá má väčšinou aj kombinovaný analgetický účinok - napríklad molekula aceklofenak,“ odporúča ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák, PhD. MPH.

Molekulu aceklofenak obsahuje voľnopredajný Aflamil krém, ktorý sa dobre rozotiera a rýchlo vstrebáva. Výhodou jeho používania je aj to, že nezaťažuje tráviaci systém a bolesť či zápal sa ním dajú tlmiť dlhodobo.

Pokiaľ bolesti neustupujú po aplikácii bežne dostupných protizápalových liečiv, napríklad krému Aflamil s obsahom účinnej látky aceklofenak, alebo sa po preliečení opätovne objavia po námahe, odporúčam odborné vyšetrenie, rozhodne nabáda lekár.

Čo odhalí diagnostika?

Ak sa problém s karpálnym tunelom nerieši, postupne môže dôjsť až k neschopnosti používať svaly palca. To je skutočne nepríjemné, pretože bez palca vlastne rukou nedokážeme urobiť nič.

Liečba sa rôzni na základe diagnózy od prístrojovej a fyzikálnej fyzioterapie až po operačný zákrok.

Ak problém s vaším karpálnym tunelom nezašiel až tak ďaleko a pomohol pokojový režim a aplikácia krému tlmiaceho bolesť s protizápalovými účinkami, namáhajte ruku s rozumom. „Pri ústupe bolestí zaťažujte postihnutú ruku postupne. Dĺžka času jej šetrenia je od niekoľko hodín až po niekoľko dní,“ uzatvára lekár.

Podobné články

21. decembra 2023
Otužovanie a jeho vplyv na zdravie kostí a svalov

Hoci väčšina z nás má radšej teplo než zimu a chlad, využívať cielené pôsobenie chladu je veľmi prospešné. Otužovanie zďaleka nepodporuje iba imunitný systém. Má mnoho ďalších benefitov a to dokonca aj na zdravie svalov a kostí. Chlad a jeho benefity Jednou z metód prvej pomoci pri bolesti alebo poranení svalu je studený obklad. Dôvod je jednoduchý - chladom tlmíme […]

24. novembra 2023
Bolesti v chrbtici? Môže to byť reuma

Reuma je chronické ochorenie kĺbov alebo inej časti pohybového ústrojenstva. Reuma chrbtice postihuje mladých ľudí prevažne vo veku 18 – 35 rokov, viac mužov ako ženy. Odborne sa jej hovorí Bechterevova choroba alebo ankylozujúca spondylitída. Príznaky a príčiny reumy chrbtice Typickými príznakmi reumy chrbtice sú silné bolesti akoby hlboko vnútri chrbtice, bolesti kĺbov, ranná stuhnutosť […]