Prejavy stresu, ktoré vysiela naše telo

Stresu sa nevyhne nikto z nás. Stal sa súčasťou našich životov. Niektorí ho prežívajú denne a vo veľkej miere. Iní sa naučili s ním pracovať a nemá na ich život až taký dosah. Či už je to strach z nesplnených očakávaní v práci, v domácnosti alebo v partnerskom vzťahu, z času na čas nám stres vhupne do života.

Pozitívny stres

Stres nemusí byť len negatívny. Vedci označujú pozitívny stres termínom eustres. Ten nás dokáže motivovať k vyššiemu výkonu a pomáha prekonávať prekážky. Pre náš život je potrebný.

Negatívny stres

Ak sa pozitívny stres preklopí do požiadaviek, ktoré nedokážeme spĺňať, stane sa z neho klasický pulzujúci stres, ako ho všetci poznáme. Mnoho ľudí ho popisuje ako tlak alebo záťaž, prípadne ako neprimerané napätie a duševnú nerovnováhu.

www.istockphoto.com

Fyziologické prejavy stresu

Predstavte si, že sa dostanete do vypätej situácie, ktorú potrebujete v krátkom čase vyriešiť. Zvýši sa vám hladina stresového hormónu kortizolu, začnete rýchlejšie dýchať, potia sa vám dlane a začne vás bolieť hlava.

Môže sa objaviť aj:

- stuhnutie a bolesť svalstva na chrbte a krku,
- nechutenstvo, prípadne iné žalúdočné a tráviace problémy,
- problémy so spánkom,
- neprimerané priberanie,
- nadmerné vypadávanie vlasov,
- časté infekcie, alergie alebo kožné problémy.

Prvá pomoc pri stuhnutí svalov zo stresu

Ak stres vyústi do nepríjemnej bolesti, napríklad v oblasti krčnej chrbtice, bez čakania siahnite po Aflamil kréme, ktorý účinne tlmí akútnu bolesť látkou aceklofenak. Aplikuje sa priamo na postihnuté miesto a keďže nezaťažuje tráviacu sústavu, dá sa používať aj dlhodobo.

Kedy so stresom k lekárovi?

Po prekonaní ťažšej životnej situácie alebo vyriešení daného problému väčšina príznakov ustúpi. Ak sa vám však nedarí odbúrať príčinu stresu, prechádzajú príznaky do dlhodobých až chronických problémov. Ak si s tým nedokážete poradiť, navštívte svojho lekára a porozprávajte sa s ním. Môže vám odporučiť lieky, ktoré vám pomôžu znížiť stres a úzkosť.

Podobné články

9. decembra 2022
Zimné športy a úrazy: Prvá pomoc v krokoch

Nielen lyžovanie alebo korčuľovanie zaraďujeme medzi zimné športy, pri ktorých si môžeme spôsobiť úrazy. Na každý druh športu sa vždy vopred pripravme, aby sme sa nezranili. Ak sa tak stane, mali by sme zachovať chladnú hlavu a správnym spôsobom poskytnúť prvú pomoc. Najčastejšie úrazy v zime Podľa štatistík sú najfrekventovanejšie úrazy pri zimných športoch zlomeniny […]

16. novembra 2022
Prechladnuté kĺby a svaly. Pozor na zimu!

Nízke teploty počas jesenných a zimných dní sú častou príčinou prechladnutí. Prechladnuté kĺby a svaly sú veľkou nepríjemnosťou. Čo robiť, ak nám prechladnú kĺby alebo svaly? Môžeme sa tomuto problému vyhnúť? Existuje účinná samoliečba?  Prejavy zápalu kĺbu a svalu Hlavným prejavom zápalu v tele je bolesť spolu so zvýšenou teplotou, sčervenaním a opuchom. „Zápal kĺbu sa prejavuje obmedzenou […]