Prejavy stresu, ktoré vysiela naše telo

Stresu sa nevyhne nikto z nás. Stal sa súčasťou našich životov. Niektorí ho prežívajú denne a vo veľkej miere. Iní sa naučili s ním pracovať a nemá na ich život až taký dosah. Či už je to strach z nesplnených očakávaní v práci, v domácnosti alebo v partnerskom vzťahu, z času na čas nám stres vhupne do života.

Pozitívny stres

Stres nemusí byť len negatívny. Vedci označujú pozitívny stres termínom eustres. Ten nás dokáže motivovať k vyššiemu výkonu a pomáha prekonávať prekážky. Pre náš život je potrebný.

Negatívny stres

Ak sa pozitívny stres preklopí do požiadaviek, ktoré nedokážeme spĺňať, stane sa z neho klasický pulzujúci stres, ako ho všetci poznáme. Mnoho ľudí ho popisuje ako tlak alebo záťaž, prípadne ako neprimerané napätie a duševnú nerovnováhu.

www.istockphoto.com

Fyziologické prejavy stresu

Predstavte si, že sa dostanete do vypätej situácie, ktorú potrebujete v krátkom čase vyriešiť. Zvýši sa vám hladina stresového hormónu kortizolu, začnete rýchlejšie dýchať, potia sa vám dlane a začne vás bolieť hlava.

Môže sa objaviť aj:

- stuhnutie a bolesť svalstva na chrbte a krku,
- nechutenstvo, prípadne iné žalúdočné a tráviace problémy,
- problémy so spánkom,
- neprimerané priberanie,
- nadmerné vypadávanie vlasov,
- časté infekcie, alergie alebo kožné problémy.

Prvá pomoc pri stuhnutí svalov zo stresu

Ak stres vyústi do nepríjemnej bolesti, napríklad v oblasti krčnej chrbtice, bez čakania siahnite po Aflamil kréme, ktorý účinne tlmí akútnu bolesť látkou aceklofenak. Aplikuje sa priamo na postihnuté miesto a keďže nezaťažuje tráviacu sústavu, dá sa používať aj dlhodobo.

Kedy so stresom k lekárovi?

Po prekonaní ťažšej životnej situácie alebo vyriešení daného problému väčšina príznakov ustúpi. Ak sa vám však nedarí odbúrať príčinu stresu, prechádzajú príznaky do dlhodobých až chronických problémov. Ak si s tým nedokážete poradiť, navštívte svojho lekára a porozprávajte sa s ním. Môže vám odporučiť lieky, ktoré vám pomôžu znížiť stres a úzkosť.

Podobné články

21. decembra 2023
Otužovanie a jeho vplyv na zdravie kostí a svalov

Hoci väčšina z nás má radšej teplo než zimu a chlad, využívať cielené pôsobenie chladu je veľmi prospešné. Otužovanie zďaleka nepodporuje iba imunitný systém. Má mnoho ďalších benefitov a to dokonca aj na zdravie svalov a kostí. Chlad a jeho benefity Jednou z metód prvej pomoci pri bolesti alebo poranení svalu je studený obklad. Dôvod je jednoduchý - chladom tlmíme […]

24. novembra 2023
Bolesti v chrbtici? Môže to byť reuma

Reuma je chronické ochorenie kĺbov alebo inej časti pohybového ústrojenstva. Reuma chrbtice postihuje mladých ľudí prevažne vo veku 18 – 35 rokov, viac mužov ako ženy. Odborne sa jej hovorí Bechterevova choroba alebo ankylozujúca spondylitída. Príznaky a príčiny reumy chrbtice Typickými príznakmi reumy chrbtice sú silné bolesti akoby hlboko vnútri chrbtice, bolesti kĺbov, ranná stuhnutosť […]